Transformatör yağlarını

Kondić

"KONDIC" şirketi, transformatör yalıtım yağlarının işlenmesi (filtreleme, gazdan arındırma ve susuzlaştırma) için farklı çeşit makineleri 30 yıldan fazla üretmektedir.
KONDIC şirketi'nin yağları iyileştirme tesisatları ve tesisatların içerdiği parçaların %100'ü Avrupa'da imal edilmiştir.
Transformatör yağlarının temizlenme süreci, ısıtma şartları ve yüksek vakum altında filtrelenmesi demektir. Bu şekilde trafo yağında serbest ve bağlı şekilde bulunan suyun, bunun yanı sıra yakalanmış olan gazların etkin şekilde yok edilmesi sağlanılmaktadır. Gazdan arıtma kabında bulunan ve özel olarak tasarımı yapılan sistem, tretmandan en iyi sonuçları elde etmek amacıyla düşük basınç ortamında işletilen yağın eşit şekilde dağıtımını yapmaktadır.
Transformatör yağlarının filtrelenmesi için makinelerimizde ısıtıcının ısı deformasyonu 1W/cm2 den daha azdır, böylece yağın herhangi bir zarar görme durumu ortadan kaldırılmaktadır.

transformator

Üretiyoruz

Bunun sonucu olarak elektrik kayıpları ve yağ sıcaklığının azalır, bu durum da trafo'nun ve yağın çalışma ömrünün daha fazla sürmesini sağlamaktadır. Transformatör yağlarının filtrelenmesi, gazdan arındırılması ve susuzlaştırılması için makinelerin üretim kapasitesi 250 ila 12.000 l/h dir.

Trafo yağının tretmanı için tesisatlarımızda aşağıdaki işlemler yapılmaktadır:

- Transformatör yağının kurutulması – serbest ve bağlı şekilde bulunan suyu gidermek
- Trafo yağının gazdan arındırılması – gazları gidermek
- Transformatör yağının filtrelenmesi – pisliklerden, fiberden ve katı maddelerden arıtmak

Tesisatlar müşterinin özel taleplerine uygun olarak imal edilebilir (ek vakum pompası, ek ısıtıcı, karayolu üzerinden nakliye yapılması için treyler vb.)
Daha büyük kapasiteye sahip olan tesisatlar, tretman esnasında yağın işletilme hızını ayarlamak için envertör ile donatılmıştır.

vertikalne centrifugalne stapne pumpe

Kısa iş tanımı

Yalıtım yağının filtrelenmesi, gazdan arıtılması ve susuzlaştırılmasıyla, gerilim esnekliği ve kayıp faktörü gibi yağın elektrik özelliklerinin belirgin şekilde iyileştirilmesi sağlanılmaktadır. Sadece iyi filtrelenen ve kurutulan yağ tranformatörleri doldurmak için uygundur. Bazen kullanılmayan yağlar bile yüksek dirençli tesisatlarda kullanmak için yeterince temiz olmayabilirler çünkü nakliye yapıldığı fıçılar içinde pislenebilir ve hava ile temasa geldiğinde aşırı seviyede nem kapabilir. Transformatör'ün çalışması esnasında yalıtım yağı serbest yüzeyi aşırı yoğunlaşma, yani yayılma kabında nem kaparak toz şeklinde pislikler, fibroz, kurum ve yıpranma maddeleri ile pislenmektedir.

Yalıtım yağlarının filtrelenmesi, gazdan arındırılması ve susuzlaştırılması yardımıyla belirgin şekilde dayanma gerilimi arttırılabilir ve içerdiği su oranına göre kayıp faktörü iyileştirilebilir.

vertikalne centrifugalne stapne pumpe